İnegöl Belediyesi Çözüm Merkezi 715 1010

İNEGÖL BELEDİYESİ e-BELEDİYE İŞLEMLERİ

KAPAT
  • 13.07.2020

İnegöl'de Ekonomi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim medeniyetlerin her birinin bıraktığı izleri günümüze kadar taşımayı başarmış, İnegöl, sürekli büyüyen ve gelişen, üretim, istihdam ve beraberinde artan ihracatıyla Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızı.

İnegöl’de Ekonomi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim medeniyetlerin her birinin bıraktığı izleri günümüze kadar taşımayı başarmış, İnegöl, sürekli büyüyen ve gelişen, üretim, istihdam ve beraberinde artan ihracatıyla Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızı.

 270 bin nüfusa sahip olan İnegöl, Güney Marmara’nın nüfus bakımından en büyük 2. Şehri. Limanlara yakınlığı ile deniz ulaşımına, Yenişehir Hava Limanına yakınlığı ile hava ulaşımına olmak üzere ülkemizin üç büyük şehrine eşit uzaklıkta olması sebebiyle ulaşım noktasında önemli bir yere sahip. Bu yüzden ekonomik anlamda pazar payı oluşturabilecek bir konumda yer alıyor. Tarihi İpekyolu’nun üzerinde bulunmasının getirdiği ticari hareketlilik ekonomik anlamda şehre canlılık katmaya devam ediyor. Bursa’nın en büyük merkez ilçelerinden olan İnegöl, önemli bir mobilya merkezi olmasının yanı sıra hammadde kaynaklarına yakınlık avantajı sebebiyle de sektörün ihracat dağılımında ilk sıralarda yerini alıyor.

 Geçmiş yıllardan çok farklı olarak bugün, bünyesinde barındırdığı 3 OSB(İnegöl Organize Sanayi Bölgesi, İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Yenice Organize Sanayi Bölgesi), Mobilya Alışveriş Merkezleriyle İnegöl üretiyor, değişiyor, gelişiyor ve her şeyden önemlisi bitmek bilmeyen müteşebbis ruhu ile Türkiye ekonomisine değer katıyor.

 Uzun yıllar geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan İnegöl, aynı zamanda çevresinin ormanlarla kaplı olmasından dolayı orman ürünleri sanayiinde gelişme göstermiştir. Kuruluş yeri itibariyle Uludağ’ın eteklerinde yer alan İnegöl, yakın çevresinde bulunan ormanlar nedeniyle daha çok orman ürünleri alanında imalat yapılan bir yer olma özelliğine sahiptir. Önceleri her türlü ahşap eşya üretimi yapılırken 1950’li yıllardan itibaren küçük atölyelerde tamamıyla mobilya imalatına geçilmiştir.

 Özellikle 1980’lerden sonra Organize Sanayi Bölgesinin de etkisiyle sanayi alanında daha da hızlı bir gelişme görülmektedir. 80’lerden günümüze kadar geçen süreç içinde orman ürünlerinin yanında başta tekstil olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ilçemizde tesisler kurmaya başlamıştır.

 Günümüzde irili ufaklı 2000 mobilya firmasının faaliyet gösterdiği İnegöl’de, her geçen gün yükselen bir trendle devam eden İnegöl mobilyası, üretim, pazarlama, dış ticaret ve fuarcılık bağlamında iç piyasa ve yurt dışına hitap eden çok güçlü mobilya markalarına da sahiptir.

 İnegöl’ün en çok istihdam sağlayan sektörü ağaç ürünleri, mobilya ve tekstildir. Bugün sadece OSB merkezli yaklaşık 100 fabrika mevcuttur. İnegöl’ün 2.OSB’si, ağaç işleri ve mobilyacılık üzerine kurulan Türkiye’nin ilk Mobilya İhtisas organize sanayi bölgesidir.

 1980’li yılların sonunda İnegöl Belediyesinin başlattığı festivalin içinde oluşturulan mobilya fuarları, günümüzde MODEF adlı şirketle ulusal ve uluslararası düzeyde profesyonel bir şekilde sürdürülmektedir.

İnegöl’ün dış ticaret hacmi 1 milyar doları geçmiştir. İnegöl'ün 691 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla ekonomik gücünü ortaya koyduğunu görüyoruz. Dış ticaret fazlası veren bir İnegöl;  ülkemiz için model ekonomi şehri olma özelliğini göstermekte. İnegöl, mobilyada dünyaya açılan pencere konumundadır.

İnegöl’de ekonomik hayatın temel unsurlarından birisi de tarımdır. İnegöl tarım alanında da kaliteli ürün yetiştiriciliği noktasında gözde bir şehir.  İnegöl tarımı gerek meyve üreticiliği, gerek fidancılık, gerek ay çekirdeği, çilek, armut, şeftali, elma, yaban mersini ve daha birçok tarımsal ürünle hem ülke hem de dünya çapında tercih edilen bir marka durumundadır. Üretimin en fazla olduğu 10 üründe 110.862 dekarlık alanda 206.550 ton mahsul yetişiyor.

Düzenlenen tarım festivallerinde yaban mersininde Türkiye’nin en büyük tek parça ekiliş arazine sahip olan, raf ömrü, aroması ve dayanıklılık yönünden ayrı bir yere sahip olan ve Bursa bölgesinde üretimin % 55’ini karşılayan Şeftalisi ve son hasadın ilçemizde gerçekleştiği Çilek ile yaptığı festivallerle göz doldurmaya devam ediyor.  Üretken Çiftçiler Kooperatifinin kurulduğu ve soğuk hava deposu için 30 bin dekarlık alanda meyve paketleme ve işleme tesisi kurulacak olan İnegöl’ün, İnegöl Köftesi ise coğrafi işaret tescillidir. Ay çekirdeğinin patenti alınmış olup, ay çekirdeğinin ve pırasanın coğrafi işaret tescili için müracaatları yapılmıştır.

Verimli ovasıyla, Uludağ’dan gelen can suyu ile beslenen tarımsal ürünleriyle sektörde önemli bir yere sahip olan İnegöl Tarımı, sağlam adımlar ile büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.