İnegöl Belediyesi Çözüm Merkezi 715 1010

İNEGÖL BELEDİYESİ e-BELEDİYE İŞLEMLERİ

KAPAT
  • 09.07.2020

Belediye Tarihi

İNEGÖL BELEDİYESİ İçinde barındırdığı değerleriyle bölgesinin önemli kentlerinden olan, atılım ve yatırımlarıyla kendini daima bir üst noktaya taşıyan, örnek alan değil örnek olan, gerçekleştirdiği projelerle ilklerin şehri olmuş İnegöl; her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla yoluna devam ediyor. Böylesi önemli bir şehrin hareketli, dinamik, vizyon sahibi ve çevresine değişimin her rengini ortaya koyan yapısıyla karşımıza çıkan güçlü bir kurumu var ki o da İnegöl Belediyesi…

İNEGÖL BELEDİYESİ

İçinde barındırdığı değerleriyle bölgesinin önemli kentlerinden olan, atılım ve yatırımlarıyla kendini daima bir üst noktaya taşıyan, örnek alan değil örnek olan, gerçekleştirdiği projelerle ilklerin şehri olmuş İnegöl; her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla yoluna devam ediyor. Böylesi önemli bir şehrin hareketli, dinamik, vizyon sahibi ve çevresine değişimin her rengini ortaya koyan yapısıyla karşımıza çıkan güçlü bir kurumu var ki o da İnegöl Belediyesi…

İnegöl’de belediye örgütü, Hüdavendigar Vilayeti Salnamesine göre 1870’lerin başında kurulmuştur. Yine aynı salnameye göre İnegöl’ün ilk Belediye Başkanı Sadıkzade Süleyman Ağa’dır.

Kurulduğu dönemde 15 yıl kadar çarşı içindeki bir binada hizmet veren belediye, daha sonra 1884 yılında satın alınan tek katlı bir binaya taşınmıştır. Bu binanın da yetersiz kalması üzerine 1927 yılına kadar otel olarak kullanılan ve bugün Kent Müzesi olarak düzenlenen bina satın alınarak, 1988 yılına kadar 61 yıl süreyle bu binada hizmet vermiştir. Eski kent dokusu içinde yer alan, bugün hala mevcut olan ve kent müzesi olarak işlevlendirilen bu otel binası 19.yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir. Üç katlı, açık bir orta avlu etrafında gelişen bina, dönemi için otel olarak inşa edilmiş ilginç bir örnektir. Belediye olarak kullanıldığı süre içinde, yetersiz gelen binaya ilaveler yapılmıştır.

Hükümet Konağı'nın yeni yapılan binasına taşınması üzerine, 1988 yılından itibaren eski Hükümet Konağı olarak bilinen binada hizmet veren belediye, 2023 yılından itibaren yeni binasında ilçe halkına hizmet vermeye başlamıştır.

İnegöl Belediyesi; Kuruluştan kurtuluşa önemli bir merkez konumuna haiz İnegöl’ü yüksek kentsel standartlara sahip bir şehir yapmak adına eğitimden sağlığa, ulaşımdan konuta, tarihe, kültür sanattan turizme, spordan teknolojiye, çevreden sosyal belediyeciliğe kadar her alanda 7/24 prensibiyle her geçen gün artan hizmet ağı ile birlikte şehrin her alanına yayılarak geçmişin izlerini bugüne ve geleceğe taşımanın onur ve şerefi ile hareket ederek İnegöl’ü yaşamaktan mutluluk duyulan bir şehir yapma gayesiyle yoluna devam etmektedir.

Bu anlayışla 1870 yılında kurulan ve 2020 yılında kuruluşunun 150 inci yılını kutlayan İnegöl Belediyesi; modern ve markalaşan bir görünümüne haiz, insan odaklı, halkımızı kucaklayan ve bütün kesimleri birleştiren yapısıyla örnek olan bir kurum olarak geleceğe güvenle koşmaktadır.